"Mała encyklopedia Przemkowa"
Dodane przez W_Lapkowski dnia 23.08.2013
Miło nam zakomunikować, że ukazała się drukiem „Mała encyklopedia Przemkowa”. Stanowi ona zwieńczenie pierwszego etapu prac zmierzających do encyklopedycznego opracowania dziejów naszego miasta. Publikacja została wydana w ramach projektu przeprowadzonego przez Przemkowski Ośrodek Kultury i młodzież z Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie w ramach programu „Równać Szanse 2012” realizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży i ze środków Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności.

„Mała encyklopedia Przemkowa” zawiera ok. 300 haseł skupiających się głównie na powojennych dziejach naszej miejscowości. Znalazły się tu biogramy osób, które zapisały się w najnowszej historii miasta oraz opisy instytucji, firm i organizacji, które współtworzyły polityczny, społeczno-gospodarczy, oświatowy, kulturalny i religijny krajobraz naszej gminy w powojennej Polsce. Finalne wydanie encyklopedii będzie zawierało znacznie więcej haseł dotyczących wszystkich dziedzin funkcjonowania miasta i okolicznych wsi oraz życia ich mieszkańców na przestrzeni wieków.

Staraliśmy się, aby hasła opracowane zostały obiektywnie i rzetelnie. Zdajemy sobie jednak sprawę, iż mogły się pojawić jakieś nieścisłości, a nawet błędy. Są one niezamierzone i mogą wynikać głównie z niepełnych danych dotyczących opisywanych zagadnień. Jeszcze raz podkreślamy, że książka, którą oddajemy w Państwa ręce, jest zaledwie pilotażową wersją pełnej „Encyklopedii Przemkowa”, która – mamy nadzieję – ukażę się najpóźniej w 2015 roku. Stąd zamieszone tu informacje nie mają charakteru ostatecznego. W tym miejscu zwracamy się do czytelników z prośbą o zgłaszanie nam zauważonych błędów, aby móc skutecznie eliminować je w dalszym etapie naszych prac. Z wdzięcznością przyjmiemy też wszelkie uwagi dotyczące tej publikacji, pozwolą one bowiem uniknąć usterek w jej finalnej wersji.

„Mała encyklopedia Przemkowa” jest dostępna w Przemkowskim Ośrodku Kultury. Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego miasta i gminy do lektury. Osoby, które zechciałyby wesprzeć wydanie ostatecznej wersji „Encyklopedii Przemkowa” mogą przekazać dobrowolną kwotę na subkonto utworzone w POK w celu zbierania środków finansowych na wydanie Encyklopedii.Rozszerzona zawarto newsa