Strona Główna Instrukcja Kontakt Szukaj
Nawigacja
Strona główna
Instrukcja
Kontakt
Szukaj
Współpracuj z nami
Zgłoś błąd
Encyklopedia
Encyklopedia
Hasła do opracowania
Hasła w opracowaniu
Wszystkie kategorie
Liczba haseł
W naszej bazie znajduje się 855 haseł, w tym:

469 - opracowanych,
322 - do opracowania
64 - w opracowaniu

Witamy

Witamy na stronach Encyklopedii Przemkowa

Szanowni Pastwo, Mieszkacy Gminy Przemkw!

Z inicjatywy mionikw Przemkowa mamy przyjemno zaprezentowa Pastwu i jednoczenie zaprosi do wsplnego projektu pt. ENCYKLOPEDIA PRZEMKOWA
Gwnym zaoeniem jest uchwycenie przeszoci naszego miasta w encyklopedycznym zarysie. Ide projektu jest by tworzyli go wsplnie wszyscy mieszkacy. Jeeli jeste zainteresowany wspprac z nami kliknij tu.

Redakcja Encyklopedii Przemkowa:
1. Stefan Dudra
2. Dariusz Dwigaj
3. Pawe Kumiak
4. Waldemar apkowski
Nasze miasto
Nasze miasto Przemków - historia bliska
Stowarzyszenie Wspierania Działań Społecznych „Inicjatywa” w ramach programu „DZIAŁAJ LOKALNIE 2016” realizuje projekt pn. „Nasze miasto Przemków – historia bliska”. Działania projektu odbywają się we współpracy z mieszkańcami Przemkowa, szczególnie z uczniami Zespołu Szkół im. Ireny Sendler oraz słuchaczami Przemkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i trwają od czerwca 2016 tego roku, kiedy to zorganizowane zostało spotkanie z uczniami Zespołu Szkół w Przemkowie i zainteresowanymi mieszkańcami. W jego trakcie przyjęto ustalenia dotyczące kontynuowania trwających od pięciu lat prac zmierzających do wydania „Encyklopedii Przemkowa”. Od tego czasu powstaja kolejne hasła do encyklopedii a grupa 20 osób przeprowadza wywiady z mieszkańcami Przemkowa. Wykonywane są też prace dokumentacyjne (zdjęcia) zabytków oraz współczesnego Przemkowa. Projekt będzie realizowany do grudnia i na każdym etapie mile widziani są nowi chętni do współpracy. Niebawem zostanie ogłoszony konkurs na najciekawsze hasło i zdjęcie do encyklopedii a na zakończenie projektu powstanie wystawa dokumentująca wykonane działania. Koordynatorem projektu jest Stefan Dudra. Program Działaj Lokalnie jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie – Fundacja „wrzosowa Kraina”. Na realizację projektu Stowarzyszenie „Inicjatywa” otrzymało kwotę 3 tys.zł.
 Dodane przez P_Kuzmiak dnia 02.11.2016 · Drukuj
List do mieszkańców
Szanowni Państwo, Mieszkańcy Gminy Przemków!

W 2011 roku powstał projekt pn. Encyklopedia Przemkowa. Jego głównym założeniem jest opracowanie encyklopedii zawierającej najważniejsze informacje dotyczące historii naszego miasta i gminy, zaś ideą – by tworzyli go wszyscy jego mieszkańcy. Z satysfakcją chcemy stwierdzić, że w 2013 roku, po blisko dwuletniej pracy, udało nam się opublikować „Małą Encyklopedię Przemkowa”. Publikacja nie byłaby możliwa bez Państwa współpracy. W tym miejscu raz jeszcze dziękujemy tym wszystkim, którzy nie odmówili nam pomocy przy zbieraniu informacji i wszelkich materiałów potrzebnych do jej wydania. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę uczniów przemkowskich szkół, którzy osobiście zaangażowani byli w pracę przy zbieraniu określonych informacji.
Wspomniana publikacja nie jest jednak ukoronowaniem naszych działań. Jest ona zaledwie pilotażową wersją pełnej „Encyklopedii Przemkowa”, nad którą prace ciągle trwają. W związku z tym zwracamy się do wszystkich mieszkańców gminy Przemków z propozycją dalszej współpracy nad przygotowywanym, finalnym wydaniem „Encyklopedii Przemkowa”. Wszystkich z Państwa, którzy posiadają jakąkolwiek wiedzę na temat osób pełniących dawniej bądź obecnie istotne funkcje w życiu przemkowskiej społeczności, ważnych wydarzeń, budynków lub istotnych miejsc dla miasta i gminy – prosimy o kontakt. Bardzo cenne są zdjęcia, które ukazują dawny Przemków i ludzi z nim związanych – jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie prosimy o ich wypożyczenie w celu skopiowania. Dzieląc się z nami swoją wiedzą i uwagami dotyczącymi dziejów miasta i gminy, użyczając zdjęć czy innych materiałów staną się Państwo współautorami przemkowskiej encyklopedii. Być może ktoś chciałby sam zająć zbieraniem i redagowaniem haseł – serdecznie zapraszamy do współpracy. Jeżeli zauważyliście Państwo jakieś błędy bądź braki w wydanej wcześniej „Małej Encyklopedii Przemkowa”, prosimy o podzielenie się z nami swoimi uwagami. W ten sposób uda się wyeliminować błędy i nie powtarzać ich w przyszłości. Im więcej informacji uzyskamy od Państwa, tym cenniejsza będzie finalna publikacja
Niniejszy list, obok funkcjonującej od dawna w Internecie strony poświęconej encyklopedii (www.eprzemkow.internetdsl.pl), jest dla nas okazją dotarcia do każdego z Państwa i poinformowania o naszej pracy. Każdy z Państwa może wziąć udział w utrwalaniu dziejów naszego miasta i gminy. Gorąco zachęcamy do współpracy.
Kontakt z nami możliwy jest w następujący sposób:
1) Poczta mailowa: encyklopedia.przemkowa@wp.pl
2) Telefonicznie: 76 8319493 – Przemkowski Ośrodek Kultury
3) Osobiście: w Przemkowskim Ośrodku Kultury przy ul. Głogowskiej
Jednocześnie zachęcamy do systematycznych odwiedzin na naszej stronie internetowej: WWW.eprzemkow.internetdsl.pl, gdzie znajdziecie Państwo aktualne systematycznie zamieszczane nowe hasła i informacje nad postępem prac.

Redakcja Encyklopedii Przemkowa
 Dodane przez P_Kuzmiak dnia 02.11.2016 · Drukuj
Konkurs
 Dodane przez P_Kuzmiak dnia 02.11.2016 · Drukuj
Subkonto "Encyklopedii Przemkowa"
W dalszym ciągu w Przemkowskim Ośrodku Kultury dostępna jest "Mała encyklopedia Przemkowa". Zachęcamy mieszkańców naszego miasta do lektury i przekazywania nam uwag dot. treści zawartych w niej haseł. Osoby, które zechciałyby wesprzeć wydanie ostatecznej wersji „Encyklopedii Przemkowa” mogą przekazać dobrowolną kwotę na utworzone niedawno subkonto w celu zbierania środków finansowych na wydanie Encyklopedii. Nr konta: 50 8653 0004 0000 0000 0677 0004.

Za wszelką pomoc z góry serdecznie dziękujemy.

 Dodane przez W_Lapkowski dnia 23.09.2013 · Drukuj
"Mała encyklopedia Przemkowa"
Miło nam zakomunikować, że ukazała się drukiem „Mała encyklopedia Przemkowa”. Stanowi ona zwieńczenie pierwszego etapu prac zmierzających do encyklopedycznego opracowania dziejów naszego miasta. Publikacja została wydana w ramach projektu przeprowadzonego przez Przemkowski Ośrodek Kultury i młodzież z Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie w ramach programu „Równać Szanse 2012” realizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży i ze środków Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności.

„Mała encyklopedia Przemkowa” zawiera ok. 300 haseł skupiających się głównie na powojennych dziejach naszej miejscowości. Znalazły się tu biogramy osób, które zapisały się w najnowszej historii miasta oraz opisy instytucji, firm i organizacji, które współtworzyły polityczny, społeczno-gospodarczy, oświatowy, kulturalny i religijny krajobraz naszej gminy w powojennej Polsce. Finalne wydanie encyklopedii będzie zawierało znacznie więcej haseł dotyczących wszystkich dziedzin funkcjonowania miasta i okolicznych wsi oraz życia ich mieszkańców na przestrzeni wieków.

Staraliśmy się, aby hasła opracowane zostały obiektywnie i rzetelnie. Zdajemy sobie jednak sprawę, iż mogły się pojawić jakieś nieścisłości, a nawet błędy. Są one niezamierzone i mogą wynikać głównie z niepełnych danych dotyczących opisywanych zagadnień. Jeszcze raz podkreślamy, że książka, którą oddajemy w Państwa ręce, jest zaledwie pilotażową wersją pełnej „Encyklopedii Przemkowa”, która – mamy nadzieję – ukażę się najpóźniej w 2015 roku. Stąd zamieszone tu informacje nie mają charakteru ostatecznego. W tym miejscu zwracamy się do czytelników z prośbą o zgłaszanie nam zauważonych błędów, aby móc skutecznie eliminować je w dalszym etapie naszych prac. Z wdzięcznością przyjmiemy też wszelkie uwagi dotyczące tej publikacji, pozwolą one bowiem uniknąć usterek w jej finalnej wersji.

„Mała encyklopedia Przemkowa” jest dostępna w Przemkowskim Ośrodku Kultury. Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego miasta i gminy do lektury. Osoby, które zechciałyby wesprzeć wydanie ostatecznej wersji „Encyklopedii Przemkowa” mogą przekazać dobrowolną kwotę na subkonto utworzone w POK w celu zbierania środków finansowych na wydanie Encyklopedii.


 Dodane przez W_Lapkowski dnia 23.08.2013 · Drukuj
Równać Szanse 2012
14 lutego b.r. w Zespole Szkół w Przemkowie odbyło się kolejne spotkanie z uczniami - uczestnikami programu pn. "Równać Szanse 2012". Przypominamy, że zgłoszony wcześniej przez Przemkowski Ośrodek Kultury projekt na opracowanie i opublikowanie Małej Encyklopedii Przemkowa (w ramach programu) został w listopadzie 2012 r. zakwalifikowany przez komisję i przyjęty do realizacji.

W spotkaniu w Zespole Szkół wzięło udział 19 uczniów: Adamiak Martyna, Dąbrowska Maja, Choptiany Małgorzata, Chrapek Dawid, Derkacz Paulina, Duma Agnieszka, Harabin Magdalena, Kłosowska Natalia, Kozłowski Jacek, Kupiński Dawid, Musiał Kinga, Oruba Paulina, Smolec Kamil, Stołek Patryk, Sykuła Kamila, Wałowski Bartosz, Witkowski Krystian, Więckowska Żaklina i Zdanowicz Sebastian. W spotkaniu uczestniczyli również: koordynator projektu - Bogumiła Cichoszewska-Ornatowska oraz członkowie Zespołu Redakcyjnego Encyklopedii Przemkowa: Dźwigaj Dariusz, Kuźmiak Paweł i Łapkowski Waldemar.


Uczestnicy projektu otrzymali konkretne hasła, do których w najbliższym czasie będą zbierać dane i opracowywać je. Przekazano im materiały biurowe (teczki, notatniki, długopisy) potrzebne do pracy. Tak więc ruszył kolejny etap pracy nad Encyklopedią Przemkowa. Mamy nadzieję, że w zdecydowany sposób przyspieszy on opracowanie i opublikowanie encyklopedii, a wszystkim biorącym w tych działaniach osobom przysporzy nowych doświadczeń i satysfakcji.


            


 Dodane przez W_Lapkowski dnia 16.02.2013 · Drukuj
Nowi członkowie kolegium redakcyjnego
Miło nam poinformować, że kolegium redakcyjne Encyklopedii Przemkowa powiększyło się o kolejne osoby: Dorota Makowiec i Iwona Łopacińska-Skraba. Dzięki ich aktywnej pracy encyklopedia wzbogacona została w ostatnim czasie o wiele nowych haseł. Dziękujemy i zapraszamy kolejne osoby do współpracy z nami.

 Dodane przez W_Lapkowski dnia 03.12.2012 · Drukuj
Encyklopedia Przemkowa w Konkursie „Równać Szanse 2012”
Od długiego już czasu Redakcja Encyklopedii Przemkowa współpracuje z Przemkowskim Ośrodkiem Kultury. Jakiś czas temu POK przystąpił do Programu "Równać Szanse 2012 - Regionalny Konkurs Grantowy", w zakresie którego zgłoszony został projekt na opracowanie i opublikowanie Małej Encyklopedii Przemkowa. Jest to jeden z pomysłów na zaktywizowanie miejscowej społeczności, w tym przypadku uczniów Zespołu Szkół w Przemkowie i zaangażowanie ich do współpracy nad wspólnym przedsięwzięciem, którego efektem ma być opublikowanie tzw. Małej Encyklopedii Przemkowa. Miło nam zakomunikować, że projekt został zakwalifikowany przez komisję i dostał dofinansowanie na realizację.

W ramach projektu, który potrwa od stycznia do czerwca 2013 r. grupa młodzieży - uczniów Zespołu Szkół będzie uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach, w czasie których pracować będą nad gromadzeniem, weryfikowaniem i opracowywaniem haseł, które złożą się na Małą Encyklopedię Przemkowa. Profesjonalnie wydrukowana encyklopedia ukaże się w czerwcu i będzie dostępna we wskazanych w późniejszym czasie miejscach dla wszystkich mieszkańców naszej gminy.

 Dodane przez W_Lapkowski dnia 26.11.2012 · Drukuj
Spotkanie w Zespole Szkół
19 listopada 2012 r. w Zespole Szkół w Przemkowie odbyło się spotkanie Zespołu Redakcyjnego Encyklopedii Przemkowa z emerytowanymi nauczycielami przemkowskich szkół i przedszkoli. W spotkaniu udział wzięli: Wacława Golczyk, Genowefa Jabłońska, Anna Janikowska, Zygmunt Kerney, Helena Machejek, Czesława Nowak, Wanda Sokółka. Ze strony zespołu redakcyjnego w spotkaniu uczestniczyli: Stefan Dudra, Paweł Kuźmiak, Bogumiła Cichoszewska-Ornatowska i Waldemar Łapkowski.

W czasie spotkania członkowie zespołu redakcyjnego Encyklopedii Przemkowa uzyskali od zgromadzonych gości wiele cennych informacji dot. funkcjonowania szkół i przedszkoli w gminie Przemków w dawnych latach. Zgromadzony materiał pozwoli na dokładniejsze opracowanie wielu haseł związanych z przemkowską oświatą. W przyszłości planowane są kolejne tego typu spotkania z przedstawicielami innych grup zawodowych i społecznych.


 Dodane przez W_Lapkowski dnia 26.11.2012 · Drukuj
Uniwersytet III Wieku pracuje nad Encyklopedią Przemkowa
Słuchacze Przemkowskiego Uniwersytetu III Wieku przygotowali ponad 40 haseł osobowych oraz przedmiotowych do Encyklopedii Przemkowa. Jest to znaczący wkład w pracę nad Encyklopedią. Najnowsze hasła są już dostępne w naszym serwisie. Zapraszamy wszystkich do lektury i do dalszej współpracy.


 Dodane przez S_Dudra dnia 24.07.2012 · Drukuj
Współpracowali z Encyklopedią
Tydzień temu zakończył się rok szkolny, a wraz z nim pierwszy cykl projektów edukacyjnych realizowanych przez uczniów przemkowskiego gimnazjum. Jednen z projektów poświęcony był Encyklopedii Przemkowa ( "Encyklopedia Przemkowa - odkrywamy lokalną historię"). Realizowany był przez dwie grupy uczniów: Katarzyna Dziechciarek, Karina Bąkowska i Norbert Dyja oraz Paulina Chojnacka, Piotr Żeleźniak i Dawid Wawryn. Pracą uczniów kierowali nauczyciele Publicznego Gimnazjum w Przemkowie: Paweł Kuźmiak i Waldemar Łapkowski.

Kilkumiesięczna praca ww. uczniów i nauczycieli zaowocowała zebraniem materiałów i opracowaniem blisko trzydziestu haseł dotyczących naszego miasta w różnych okresach jego dziejów. Hasła były na bieżąco publikowane na stronie www.olh.internetdsl.pl oraz na stronie Encyklopedii Przemkowa.

W tym miejscu należy również wspomnieć, że oprócz wymienionej wyżej grupy uczniów, w pracę nad tworzeniem Encyklopedii zaangażowani byli w poprzednich latach również inni uczniowie. Dzięki ich pracy baza Encyklopedii wzbogaciła się o wiele cennych haseł. Do uczniów tych (dzisiaj już absolwentów Publicznego Gimnazjum należą): Natalia Urbaniak, Kamila Zawadzka, Agata Fijałkowska, Kamińska, Aleksandra Bednarz, Malwina Żywokarta, Dajana Sipa, Anna Gruszczyńska, Paulina Miguła, Dawid Bigaj, Magdalena Prus, Nina Janikowska, Agata Żerebecka, Konrad Orłowski.

Ponownie zapraszamy wszystkich do współpracy przy tworzeniu Encyklopedii Przemkowa. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą skontaktuj się z nami (zakładka KONTAKT w górnym lub bocznym menu).

 Dodane przez W_Lapkowski dnia 07.07.2012 · Drukuj
Strona 1 z 2 1 2 >
Ostatnie hasaLogowanie
Nazwa Uytkownika

Haso

Zapamitaj mnieZapomniane haso?
Copyright © by Redakcja Encyklopedii Przemkowa; 2011
   Powered by PHP-Fusion || eXtreme Pack by eXtreme Crew    Classica by: PHP-Fusion Themes865,030 Unikalnych wizyt